Sounds From The Other City

May 2, 2013

3 Days To Go: Stage Times

 It’s time to get the notepads and pens out – or, if you’re a little more tech-savvy, to input data into a google calendar and then sync it to your iPhone or whatever – and start planning your Bank Holiday Sunday. Naturally, there are always going to be clashes, close calls (inevitably leading to a 10 minute scamper across Salford in the hope of catching the end of some set or other) and, on the day at least, moments where you have to weigh up having another pint against making the effort to move to another venue. We know, we’ve been there. Anyway, let’s not waste any more time – you’ve got stage times to print out and highlight, and we’re only bogging you down. Just one last thing, though – advance tickets are running low, so grab yours now here so all your carefully devised planning doesn’t go to waste http://www.skiddle.com/whats-on/Manchester/Islington-Mill/Sounds-From-the-Other-City-2013/11799072/

HEY! MANCHESTER @ ISLINGTON MILL

3.45pm Rozi Plain

4.45pm Adrian Crowley

5.45pm Treetop Flyers

6.45pm Emily Barker & The Red Clay Halo

7.45pm Boats

8.45pm BC Camplight

9.45pm Denis Jones

10.45pm Daedelus

12.00am After Party

 

TRASH-O-RAMA @ THE ANGEL CENTRE 

3.30pm Stroke Cat

4.30pm ILL

5.30pm secret guests

(to be announced on Twitter by @trash0ramadjs)

6.30pm Die Hexen

7.30pm Laser Dream Eyes

8.30pm Queer’d Science

9.30pm Divorce

 

COMFORTABLE ON A TIGHTROPE @ UNITED REFORMED CHURCH 

3.15pm The Swamps

4.15pm Waiters

5.00pm Occult Hand

5.45pm Sacred Paws

6.45pm Edible Arrangements

7.45pm La La Vasquez

8.45pm Sea Pinks

9.45pm Volunteers Park

 

FAT OUT TIL YOU PASS OUT VS BAD UNCLE @ THE SALFORD ARMS

3.15pm Champion Lover and Borland

4.15pm Irma Vep and Douga

5.15pm The Cosmic Dead & Karl Astbury

6.15pm Keith Floyd

7.15pm McLean / Nichols / Quimby

8.15pm Peter J Taylor Guitar Orchestra

9.15—12.45pm  Gnod present a 3 hour Tesla Tapes showcase

9.15-9.35 Neil von Gnod

9.45-10.15 Raikes Parade

10-30-10.50 Druss & Branca

11.00- 11.15 Mike O’Neill

11.30 – 12.00 Dwellings

12.15- 12.45 Run Dust

 

MANCHESTER SCENESKYPE @ ISLINGTON MILL

4.00pm Paddy Steer (UK)

4.30pm Chateaux (UK)

5.00pm Travelling Band (UK)

5.30pm Pregnant (USA)

6.15pm Riognach Connolly (Brazil)

7.15pm Jarboe & Antic Clay (USA)

8.00pm Lavoy (Alaska)

8.30pm Modern Blonde (UK)

9.00pm Oxbow

(exclusive pre-record from secret location)

9.30pm D/R/U/G/S (UK)

10.30pm Chat Roulette Disco

 

MIND ON FIRE VS THIS CITY IS OURS @ THE KINGS ARMS

upstairs

3.15pm Ka/Van

4.15pm Origamibiro

5.00pm Szare

6.00pm Rain Dog

7.30pm Frameworks

8.30pm Deft

10.00pm  Fingathing

downstairs

3.00pm MOF & TCIO Residents

5.00pm One Five Eight DJs

7.00pm PYC Sessions

9.00pm Cogi

10.00pm Ghosting Season (DJ)

11.00pm Real

0.00pm  Blacksmif

 

BURIED BONES @ THE NEW OXFORD

3.00pm Bing Satellites

3.45 pm A Belied Guaniko

4.45pm Cheetham/Birchall Duo

5.45pm Chalaque

6.30pm Bridget Hayden

7.30pm Hiss Golden Messenger

8.30pm William Tyler

9.45pm Astral Social Club

 

SLIP DISCS @ DELI LAMA

4.00pm Aaron Parker

5.00pm Ian Vine

6.00pm GOVES

7.00pm Chaines

8.00pm Tom Rose

9.00pm Laurie Tompkins DJ

 

WET PLAY V FAKTION @ THE OLD PINT POT 

Upstairs – Wet Play

4.00pm Jason Boardman

5.30pm Horse Beach

6.15pm Wet Play DJs

7.15pm Rhodius

8.15pm James Holroyd

9.15pm RufDug

10.15pm Gramme

11:15pm Wet Play DJs

Downstairs – Faktion

3.00pm Faktion DJ

4.00pm Jah Bricks

5.00pm DJ Al

6.00pm Swing Ting

7.00pm DJ Q

8.00pm Mista Men

9.00pm Walter Ego

10.00pm Robert Gordon

11.00pm DJ Haus

12.00pm Faktion UTTU Xtra

NOW WAVE @ ST PHILS CHURCH

3.30pm Fun Adults

4.25pm Ofei

5.20pm G R E A T W A V E S

6.20pm BiPolar Sunshine

7.20pm Deptford Goth

8.30pm Still Corners

9.45pm Stealing Sheep

 

UNDERACHIEVERS PLEASE TRY HARDER @ THE CRESCENT

4.30pm Swimming Lessons

5.30pm Haiku Salut

6.30pm Songs for Walter

7.30pm September Girls

8.30pm Letters to Fiesta

9.30pm Post War Glamour Girls

10.30pm Parenthetical Girls

 

BAPTISTS & BOOTLEGGERS @ CREATIVE MEDIA CENTRE

4pm – 8pm 4 hour revolving improvisational

performance from members of:

Horrid
Yes Blythe
Ill
Irma Vep
James Moffat
Tombed Visions
Rhodius
+more